Turistika

Oblast podél řeky Dyje a rakouských hranic nabízí takové skvosty, jakými jsou například Lednicko-Valtický areál (zámek, zahrada, komponovaná krajina – zapsáno do seznamu UNESCO), archeologické naleziště Dolní Věstonice (místo nálezu proslulé Věstonické Venuše), Mikulov (zámek, gotické památky, židovské ghetto), Pavlov (vinařská obec s rezervací objektů lidové architektury), Valtice (barokní zámek a unikátní krajinné prvky). Z ryze přírodních zajímavostí jmenujme alespoň Pálavu (CHKO a biosferická rezervace zapsaná do seznamu UNESCO), Lednické rybníky (NPR).

K poznávání přírody, ale i k vodním sportům a k aktivnímu odpočinku lákají Novomlýnské nádrže na řece Dyji a řada peších i cyklistických tras.

Lednice

Lednicko-Valtický areál patří k unikátním turistickým oblastem s abnormální koncentrací přírodních, kulturních, historických i technických památek. Celkový dojem je umocněn významem místa jako významné moravské vinařské oblasti.

Pálava

Na území České republiky nenalezneme snad jiné území, které by se podobalo Pálavě. Území, kdefoto Martin Diviš (http://martindivis.com/fotky/palava.php) by s takovou intenzitou kráčela prehistorie, kde se zachovaly suché stepi společně s mokřady a lužními lesy a dalšími těžko opakovatelnými krajinářskými prvky. Chráněná krajinná oblast Pálava byla vyhlášena již v roce 1976 na rozloze asi 7500 hektarů. Jejím centrem je hřeben Pavlovských vrchů s délkou 12 kilometrů a nejvyšším vrcholem Děvín (554 m). Správa CHKO sídlí na Náměstí 32 v Mikulově, chko@palava.cz.

 

 

Cyklostezka

Městem Hustopeče u Brna a jeho okolím prochází síť Moravských vinných stezek, při jejímž projíždění se můžete těšit  krásou jižní Moravy. Stezky vznikly nedávno a pro turisty jsou krásným spojením všeho, co Vám může náš kraj nabídnout.

"Knížecí oborou"
Náročnost: méně náročná, vhodná i pro silniční kola
HUSTOPEČE – STAROVICE – UHERČICE – VELKÉ NĚMČICE – ŽIDLOCHOVICE – RAJHRAD – ŽIDLOCHOVICE – ŽABČICE – PŘÍSNOTICE – UHERČICE – STAROVICE -  HUSTOPEČE   (50 km)
Více informací

"Pálavské vrchy"
Náročnost: náročná, vhodná pro horská kola
HUSTOPEČE – ŠAKVICE - NOVÉ MLÝNY – MILOVICE – MIKULOV – KLENTNICE – PAVLOV – D. VĚSTONICE – STRACHOTÍN - HUSTOPEČE
Více informací

"Mušovská"
Náročnost: středně náročná, vhodná pro horská kola
HUSTOPEČE – SONBERK – STRACHOTÍN – DOLNÍ VĚSTONICE - BROD NAD DYJÍ – PASOHLÁVKY – ATC MERKUR – POUZDŘANY – POPICE –  GOTBERG - HUSTOPEČE 
Více informací

"Novomlýnská"
Náročnost: středně náročná, vhodná pro treková a horská kola
HUSTOPEČE – ŠAKVICE – NOVÉ MLÝNY – BULHARY – LEDNICE – RAKVICE – ZAJEČÍ – ŠAKVICE – HUSTOPEČE (44 km)
Více informací

„Víno a rozhledny“
Náročnost: středně náročná, vhodná pro horská kola
HUSTOPEČE – H. BOJANOVICE - BOŘETICE - KOBYLÍ – BRUMOVICE – MORKŮVKY – BOLERADICE – DIVÁKY - KURDĚJOV – HUSTOPEČE (40km)
Více informací